گاز مبرد

گرم شدن کره زمین منجر  به افزایش دما، ذوب یخچال­های طبیعی و به خطر افتادن حیات بر روی کره زمین شده­ است. یکی از دلایل این پدیده افزایش غلظت گازهای گلخانه­ای است. گازهای مبرد مورد استفاده در سیستم­های تهویه مطبوع هیدروفلوروکربن ها یا HFCها هستند، جهت مقایسه اثرات زیست محیطی گازهای مبرد دو پارامتر GWP و ODP تعریف می­گردد. پارامترGWP  نشاندهنده توانایی مبرد در گرمایش کره زمین و پارامتر ODP نشاندهنده میزان تخریب لایه ازون است. گاز CO2 به عنوان مرجع دارای GWP=1 است و برای سایر گازها، با ضرب مقدار گاز در قابلیت گرمایش جهانی آن مقدار انتشار یک گاز گلخانه­ای بر اساس معادل دی­اکسید­کربن آن مشخص می­شود. البته در انتخاب گاز مبرد پارامترهای دیگری از جمله میزان اشتعال­پذیری، خواص ترمودینامیکی و سمی بودن نیز باید در نظر گرفته شود. مقدار GWP و ODP برای گازهای مبرد متداول مقایسه شده است.

 

 

 

اتحادیه اروپا با هدف کاهش اثرات زیست محیطی  ناشی از انتشار گازهای گلخانه­ای قوانین سختگیرانه­ای را وضع کرده است، این قوانین شامل سرویس و نگهداری تجهیزات حاوی گاز مبرد، محدودیت­هایی در زمینه ورود محصولات  به بازار،  فروش گاز مبرد و حمل و  نقل تجهیزات است. مطابق با این قوانین  تا سال 2030، میزان عرضه این گازها به 21% آن در سال2012 کاهش خواهد یافت.

 

 

به همین دلیل از سال 2017جهت ورود تجهیزات حاوی گازهای هیدروفلوروکربن به اتحادیه اروپا سهمیه­بندی در نظر گرفته شده است و شرکت­هایی که این تجهیزات را برای ورود به اتحادیه اروپا تولید می­کنند یا باید گاز مبرد مورد نیاز خود را از داخل اتحادیه اروپا تهیه کنند و یا اطمینان حاصل شود که از سهمیه مجاز گاز استفاده می­کنند. همچنین تولیدکنندگان باید امکان جایگزینی گاز مبرد مورد استفاده با گازهای مبرد که GWP کمتری دارند را در نظر بگیرند. در زمینه تعمیر و نگهداری نیز جهت جلوگیری از نشت گاز قوانینی در خصوص سیستم تشخیص نشتی و یا بازرسی دوره­ای در نظر گرفته شده است.

علیرغم تلاش­ها و مقررات کشورهای اروپایی در راستای دستیابی به جهانی پاک­تر متاسفانه در ایران همچنان استفاده از گازهای مبرد با پتانسیل تخریب لایه ازون مانند R22 مرسوم است. شرکت ایرتمپ در راستای مسولیت اجتماعی خود و جهت کاهش آلودگی­های زیست محیطی  امکان ارایه سیستم­های تهویه مطبوع با گازهای مبرد مجاز مطابق با قوانین اروپایی را فراهم کرده است، امید است که گام کوچکی در حفظ محیط زیست و انجام مسولیت اخلاقی خود برداریم.