پکیج چیست؟

در یک تعریف کلی پکیج دستگاهی است که آبگرم جهت سیستم گرمایش ساختمان (رادیاتورها، داکت اسپلیت، فن­کویل، گرمایش از کف) و همچنین آبگرم جهت مصارف بهداشتی (دوش، سرویس و …) تولید می­کند. پکیج می­تواند جایگزین دیگ در موتورخانه های سنتی شود و امکان استقلال را از نظر کنترل دما و میزان مصرف گاز، جهت هر واحد فراهم کند.

انواع پکیج

انواع پکیج براساس محل قرار گیری

پکیج دیواری

پکیج دیواری به دلیل داشتن ابعاد کوچکتر قابلیت نصب بر روی دیوار یا داخل کابینت را دارد. پکیج های دیواری در دو مدل تک مبدل و دو مبدل موجود هستند، پکیج های دیواری امکان تامین همزمان آبگرم بهداشتی و آبگرم مورد نیاز سیستم گرمایش را ندارند و اولویت با تامین آبگرم بهداشتی است.

پکیج زمینی

پکیج­های زمینی مانند پکیج­های دیواری آبگرم جهت سیستم گرمایش و آبگرم بهداشتی تولید می­کنند، با این تفاوت که پکیج های زمینی درارای منبع کویلدار، پمپ آبگرم مصرفی و پمپ گرمایش هستند و می­توانند جایگزین موتورخانه­ های سنتی کوچک شوند. پکیج های زمینی ظرفیت های بالاتر و ابعاد بزرگتری نسبت به پکیج های دیواری دارند و جهت نصب نیاز به فضای بزرگتری در مقایسه با پکیج های دیواری دارند.

انواع پکیج براساس تعداد مبدل

پکیج تک مبدل

در این پکیج­ها، مبدل شامل دو لوله است بطوریکه در یکی از لوله­ ها آبگرم مصرفی و در دیگری آبگرم سیستم گرمایش جریان دارد. در این مدل از پکیج­ها آبگرم مصرفی و آبگرم سیستم گرمایش هر دو در تماس مستقیم با شعله هستند در نتیجه احتمال ایجاد رسوب در مبدل بیشتر بوده و از آنجاییکه آبگرم مصرفی در تماس مستقیم با شعله است نوسانات دما در این مدل از پکیج­ها بیشتر است.

 

پکیج دو مبدل لحظه­ ای

این پکیج­ها دارای دو مبدل، اولیه (جهت گرم کردن آبگرم سیستم گرمایش)  و ثانویه(جهت گرم کردن آبگرم مصرفی) هستند. مبدل اصلی در تماس مستقیم با شعله است و آبگرم سیستم گرمایش را گرم می­کند. مبدل ثانویه شامل صفحاتی است که به صورت یکی در میان آبگرم بهداشتی و آبگرم سیستم گرمایش در میان صفحات آن جریان دارد. تشخیص وضعیت تولید آبگرم بهداشتی توسط فلوسوییچ، فلومتر و یا مشابه آن انجام می­شود. بدین شکل که در صورت درخواست آبگرم بهداشتی، شیر سه راهه مسیر عبور آبگرم سیستم گرمایش را تغییر داده و آب گرم شده به سمت مبدل ثانویه جریان پیدا می­کند و به شکل غیر مستقیم منجر به گرم شدن آبگرم مصرفی می­شود. در صورت عدم استفاده از آبگرم بهداشتی و فعال بودن حالت زمستانه شیر سه راهه جریان را به سمت مسیر گرمایش هدایت می­کند. در پکیج های دو مبدله آبگرم مصرفی به صورت مستقیم با شعله در ارتباط نیست در نتیجه احتمال ایجاد رسوب کمتر است.

 

پکیج دو مبدل مخزن­دار

پکیج­های مخزن­دار دارای منبع کویلدار، پمپ جهت گردش آبگرم منبع کویلی و پمپ گرمایش (یا شیر سه راهه) هستند. در این سیستم آبگرم بهداشتی توسط منبع کویلدار گرم می­شود، دمای آب درون مخزن توسط سنسور دما کنترل می­گردد و درصورتیکه دمای آب از دمای تنظیمی پایینتر باشد، پمپ سیرکولاتور مسیر آبگرم بهداشتی روشن و پمپ سیرکولاتور مسیر گرمایش خاموش می­شود و در صورتیکه درخواست جهت گرمایش وجود داشته باشد پمپ مربوط به سیستم گرمایش روشن می­شود. در این سیستم مانند پکیج های لحظه ­ای امکان تامین همزمان آبگرم بهداشتی و آبگرم جهت سیستم گرمایش وجود ندارد اما با داشتن منبع کویلدار امکان ذخیره آبگرم بهداشتی وجود دارد و در صورت نیاز به آبگرم مصرفی در بازه­ های زمانی کوتاهتری سیستم گرمایش از مدار خارج می­شود.

انواع پکیج براساس نوع احتراق

پکیج غیرچگالشی

در پکیج های معمولی از انرژی محسوس سوخت جهت گرمایش آب ورودی استفاده می­شود در این پکیج ها دمای دود خروجی از دودکش بالا است در واقع بخشی از انرژی حاصل از محصولات احتراق هدر می­رود.

پکیج چگالشی

در پکیج­های معمولی از انرژی محسوس سوخت جهت گرمایش آب سرد ورودی استفاده می­شود و محصولات احتراق با دمای بالا از دودکش خارج می­شوند، در واقع بخشی از گرمای تولید شده هدر می­رود. در پکیج­های چگالشی از گرمای محصولات احتراق (دود) خروجی از دودکش نیز جهت گرم کردن آب ورودی استفاده می­شود. به این ترتیب که در محصولات احتراق همواره دی اکسید کربن و آب(به شکل بخار آب) وجود دارد، از گرمای نهان بخار آب موجود جهت پیش گرم کردن آب ورودی استفاده می شود و بخار آب با از دست دادن گرمای نهان، به دمای زیر نقطه شبنم رسیده و چگالش اتفاق می­افتد. به این ترتیب با استفاده از انرژی گرمایی محصولات احتراق  در مصرف سوخت صرفه­ جویی شده و راندمان دستگاه افزایش می­یابد. از آنجاییکه آب کندانس تولید شده اسیدی است، جنس لوله خروجی درین و مبدل این پکیج­ها باید ضد خوردگی باشد.

 

 

انواع پکیج براساس محفظه احتراق

پکیج با محفظه احتراق باز

در پکیج با محفظه احتراق باز، هوای لازم جهت احتراق از فضای داخل تامین می شود. تخلیه محصولات ناشی از احتراق می تواند توسط فن یا با مکش طبیعی از طریق دودکش انجام شود.

پکیج با محفظه احتراق بسته

در پکیج با محفظه احتراق بسته، محفظه احتراق کاملا درزبند است و هوای لازم جهت احتراق باید از هوای بیرون تامین شود. در این مدل از پکیج ها دستگاه مجهز به یک فن و دودکش هم محور به منظور تامین هوای لازم جهت احتراق و خروج محصولات حاصل از احتراق است. همچنین امکان استفاده از دودکش تک محور ( دو لوله مجزا یکی جهت تامین هوای لازم جهت احتراق و دیگری جهت خروج محصولات احتراق) نیز وجود دارد.

انواع پکیج براساس نحوه تخلیه محصولات احتراق

پکیج فن­دار

در پکیج های فن­دار تخلیه گازهای حاصل از احتراق به صورت اجباری و توسط فن انجام می­شود. قطر دودکش پکیج های فن دار نسبت به پکیج های بدون فن کوچکتر است. در پکیج های فن دار دودکش به صورت دو لوله هم محور است که از لوله داخلی محصولات احتراق خارج و از لوله خارجی هوای لازم جهت احتراق فراهم می­شود. از آنجاییکه طول دودکش هم­ محور محدود است در مواردی که طول دودکش از حداکثر طول مجاز دودکش هم محور بیشتر باشد می توان از دو لوله مجزا یکی جهت خروج محصولات احتراق و دیگری جهت ورود هوای تازه استفاده کرد.

پکیج بدون فن

در پکیج های بدون فن، تخلیه محصولات ناشی از احتراق با مکش طبیعی که ناشی از ارتفاع دودکش است (حداقل 3متر و حداکثر 20 متر ارتفاع مجاز دودکش) انجام می­شود، در پکیج های بدون فن بهتر است کلاهک تعدیل در انتهای دودکش نصب گردد.

انواع پکیج براساس سوخت مصرفی

پکیج گازی

مصرف سوخت این پکیج ها گاز طبیعی است و به علت هزینه کمتر سوخت گاز نسبت به برق در ایران، متداولترین شکل پکیج بوده و در مدل های زمینی و دیواری موجود هستند.

 

پکیج برقی

پکیج های برقی به شکل دیواری موجود هستند و از آنجاییکه نیاز به دودکش ندارند در فضاهایی که محدودیت از نظر امکان اجرای دودکش وجود دارد یا امکان دسترسی به گاز شهری نیست کاربرد دارند.

پکیج گازوئیلی

پکیج های گازوییلی به شکل زمینی موجود هستند و در مناطقی که امکان دسترسی به سوخت گاز وجود ندارد کاربرد دارند.

پکیج دوگانه سوز

در پکیج های دوگانه سوز بخشی از مصرف به شکل گازوییل و بخشی به صورت گاز است. این پکیج ها که به صورت زمینی موجود هستند، درکاربری هایی که حساس بوده (مانند بیمارستان­ها) و امکان قطع گاز وجود دارد کاربرد دارند.

نصب انواع پکیج

محل نصب پکیج

در مورد محل نصب پکیج نکات ایمنی و الزامات ذکر شده در استانداردهای مربوطه از جمله مقررات ملی ساختمان و الزامات شرکت سازنده دستگاه باید مورد توجه قرار گیرد. مواردی از جمله تامین هوای احتراق، امکان اجرای دودکش مناسب، فواصل دسترسی و …. که در ادامه به تفضیل توضیح داده خواهد شد.

در مقررات ملی ساختمان مبحث 14 الزامات لازم جهت تامین هوای احتراق ذکر شده است و  تامین هوای احتراق دستگاه با سوخت مایع یا گاز که تمام هوای مورد نیاز جهت احتراق را مستقیما از خارج ساختمان می­گیرد و دود حاصل از احتراق را مستقیما به خارج از ساختمان می­فرستد، خارج از حدود مقررات ملی مبحث 14 اعلام شده است و الزامات لازم جهت تامین هوای احتراق به دستورالعمل شرکت سازنده ارجاع داده شده است. بنابراین موارد ذکر شده مربوط به دستگا­ه های بدون فن است و در مورد دستگاه های فن دار باید به الزامات شرکت سازنده مراجعه شود.

 1- تامین هوای احتراق

همه دستگاه­ های گازسوز به هوای کافی جهت احتراق نیاز دارند و تامین هوای لازم جهت عملکرد صحیح دستگاه با توجه به فضایی که در آن دستگاه نصب می­شود باید مورد توجه قرار گیرد. فضاهای مختلف با توجه به امکان و نحوه تامین هوای کافی جهت احتراق به دودسته، فضا با درزبندی معمولی و فضا با درزبندی هوابند تقسیم می­شوند.

 فضا با درزبندی معمولی به فضایی اطلاق می شود که با مصالح معمولی بنا شده است و درزبندی جدار خارجی آن، امکان تعویض هوای طبیعی به میزان حداقل نصف حجم فضا در ساعت را فراهم کند.

 فضا با درزبندی هوابند به فضایی اطلاق می شود که جدارهای خارجی آن مانند درز درب ها و پنجره ها، محل عبور لوله­ ها و کابل­ها با نوارهای درزبندی یا وسایل دیگر تا اندازه­ای حفاظت شده که تعویض هوای طبیعی از نصف حجم فضا در ساعت کمتر شود.

 فضا با درزبندی معمولی

 • حجم فضا مساوی یا بیشتر از 1مترمکعب به ازای هر 177 کیلوکالری بر ساعت، تعویض هوای طبیعی کافی است.
 • حجم فضا کمتر از 1مترمکعب به ازای هر 177 کیلوکالری بر ساعت، در صورتیکه مجموع حجم فضای محل نصب و فضای مجاور حداقل 1مترمکعب به ازای هر 177 کیلوکالری بر ساعت باشد، تعویض هوا از فضای مجاور انجام می­شود.

لازم به ذکر است تامین هوا از فضای مجاور به شرطی مجاز است که این فضا دارای حداقل تعویض هوا باشد و حداقل دو دهانه بازشو بدون مانع باید در نظر گرفته شود بطوریکه یکی به فاصله 30 سانتی متر از کف و دیگری به فاصله 30 سانتی متری از سقف، روی در یا جدار بین این دو فضا نصب شود.

در این صورت سطح آزاد دهانه دریچه ­ها طبق جدول زیر محاسبه می شود:

 

سطح آزاد دهانه دریچه ها
1سانتی متر مربع برای هر 38 کیلوکالری در ساعت
سطح آزاد دهانه­ ها نباید از 645 سانتیمتر مربع کمتر باشد
اندازه هر ضلع دهانه تامین هوا حداقل 3 اینچ باشد

 

در صورتیکه حجم فضا کمتر از 1مترمکعب به ازای هر 177 کیلوکالری بر ساعت باشد می­توان با نصب دریچه هایی که مستقیما به خارج باز می­شوند هوای مورد نیاز جهت احتراق را همزمان از داخل و خارج تامین کرد. در این صورت ابعاد دریچه­ ها و یا کانال افقی و قائم مطابق قسمت تامین هوا از بیرون است.

فضا با درزبندی هوابند

در صورتیکه فضا با درزبندی هوابند باشد یا در صورتیکه ظرفیت گرمایی دستگاه بیش از 59 کیلووات باشد، هوای احتراق باید از بیرون تامین شود.

تامین هوا از فضای بیرون:

نصب حداقل دو دهانه مستقیم از فضای محل نصب دستگاه به خارج از ساختمان یکی نزدیک کف و دیگری نزدیک سقف که مستقیما هوا را از خارج تامین کند و یا از طریق کانال افقی یا قائم.

در این صورت سطح آزاد دهانه دریچه­ ها و سطح مقطع کانال طبق جدول زیر محاسبه می شود:

 

سطح آزاد دهانه دریچه ها و سطح مقطع کانال افقی یا قائم
اندازه هر ضلع دهانه تامین هوا حداقل 3 اینچ باشد
1 سانتی متر مربع برای هر 155 کیلوکالری در ساعت
در صورت استفاده از کانال افقی سطح مقطع کانال حداقل 1 سانتی متر مربع به ازای هر 77 کیلوکالری در ساعت
در صورت استفاده از کانال قائم سطح مقطع کانال حداقل 1 سانتی متر مربع به ازای هر 155 کیلوکالری در ساعت

 

تامین مکانیکی هوای احتراق:

در صورتیکه تامین هوای احتراق از طریق مکانیکی انجام می شود:

1- در فضای محل نصب دستگاه نباید فشار منفی ایجاد شود.

2- مشعل و سیستم تعویض هوا باید به یکدیگر مرتبط باشند تا در صورت قطع سیستم تعویض هوای مکانیکی مشعل نیز قطع گردد.

3- هوای احتراق حداقل یک مترمکعب به ازای 355 کیلوکالری در ساعت در نظر گرفته شود.

تامین هوای احتراق از منابع زیر ممنوع است:

 • فضایی که در آن گازهای خطرناک وجود دارد
 • حمام، توالت، انباری
 • فضایی که در آن گرد و غبار و مواد جامد انتشار می یابد
 • موتورخانه تبرید ساختمان

2- نصب دستگاه در چه فضاهایی ممنوع است:

 • نصب پکیج در واحدهای مسکونی یا غیرمسکونی زیر60 مترمربع باشد، ممنوع است، مگر آنکه هوای مورد نیاز جهت احتراق مستقیم از خارج تامین شود.

ابعاد دریچه های دایمی باید مطابق جدول زیر باشد

 

ابعاد دریچه (سانتیمتر*سانتیمتر) مساحت دریچه (سانتی مترمربع) حداکثر ظرفیت دستگاه (کیلوکالری در ساعت)
10*15 150 30000
7.5*20
5*30
14-15 210 50000
10.5*20
7*30
15-16 250 70000
12.5*20
8.5*20

 

 

 • نصب وسایل گازسوز و دودکش های آنها (حتی در سقف کاذب) در هر فضای مرطوب مانند محوطه استخر، حمام، سونا، سرویس بهداشتی، رختکن و … ممنوع است.
 • نصب وسایل گازسوز در فضاهای داخلی ساختمان های عمومی و خاص ممنوع است. مگر آنکه هوای مورد نیاز احتراق آنها از فضای بیرون ساختمان تامین شود. لازم به ذکر است مجتمع های آپارتمانی که شامل 10 واحد مسکونی و بیشتر باشد جزو ساختمان های عمومی محسوب می شوند.
 • نصب پکیج دیواری در اتاق خواب و انباری ممنوع است.
 • پکیج بدون فن باید در فضایی نصب شوند که در معرض باد و کوران هوا قرار نگیرند.

3- دودکش

پکیج ها از نظر تخلیه محصولات احتراق به دو دسته فن دار و بدون فن تقسیم می­شوند در ابتدا الزامات کلی که در مورد نصب دودکش باید رعایت گردد آورده شده است و در ادامه الزامات لازم جهت نصب و اجرای دودکش در هر دو مورد فن دار و بدون فن گفته خواهد شد.

 • از نصب و عبور دودکش افقی در اتاق خواب و حتی سقف کاذب این فضاها خودداری نمایید.
 • حداقل فاصله مجاز دودکش و لوله رابط دودکش از مواد قابل قابل اشتعال و سوختنی 50 سانتی متر است.
 • استفاده از لوله های قابل انعطاف (خرطومی یا آکاردئونی ) به عنوان دودکش ممنوع است.
 • در پکیج های غیر چگالشی جهت جلوگیری از تشکیل قطرات، جدار خارجی دودکش را عایق بندی نمایید.
 • دودکش نباید از داخل کانال یا پلنوم هوا عبور کند.
 • انتهای دودکش باید حداقل یک متر از سطح پشت بام بالاتر بوده و از دیوارهای جانبی نیز حداقل 3متر فاصله افقی داشته باشد، در صورتی که فاصله کمتر از سه متر باشد انتهای دودکش باید حداقل 60سانتیمتر از بلندترین دیوار مجاور، کولرها و دریچه های هوا بالاتر قرار بگیرد.
 • دودکش باید شیب منفی داشته باشد تا آب به داخل دستگاه نفوذ نکند.

دستگاه های بدون فن

تخلیه محصولات ناشی از احتراق با مکش طبیعی که ناشی از ارتفاع دودکش است (حداقل 3متر و حداکثر 20 متر ارتفاع مجاز دودکش) انجام می­شود.

نصب کلاهک تعدیل در انتهای دودکش الزامی است.

حداقل فاصله مجاز قائم از دهانه خروج دود از دستگاه (بدون فن) تا اولین زانویی(ورود به دریچه  دودکش ساختمان) 50 سانتی متر است.

دستگاه های فن دار

توجه شود در مقررات ملی ساختمان در رابطه با الزامات لازم در مورد دستگاه هایی که همه هوای لازم جهت احتراق را از بیرون تامین می­کنند و محصولات احتراق را مستقیم به بیرون می­فرستند به الزامات شرکت سازنده ارجاع داده شده است.

1- در مواردی که دستگاه در مکانی نصب شود که فاصله آن از دیواری که به فضای آزاد راه دارد کمتر از یک متر باشد، نصب دودکش بوسیله کیت استاندارد انجام می­شود. در مواردی که فاصله دستگاه از دیواری که به فضای آزاد راه دارد بیشتر از یک متر باشد جهت انتقال محصولات احتراق باید از دودکش هم محور یا از دودکش تک محور(یکی جهت مکش هوای لازم به منظور احتراق و دیگری جهت دفع محصولات احتراق) استفاده کرد. در انتخاب دودکش هم محور یا تک محور به حداکثر طول مجاز دودکش و نحوه محاسبه آن مطابق دستورالعمل شرکت سازنده توجه شود.

5- نکات ایمنی

 • دستگاه باید دارای تاییدیه از موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران باشد.
 • انتخاب ظرفیت دستگاه مورد تایید شرکت تامین کننده و مناسب با بار ساختمان در نظر گرفته شود.
 • سختی آب کنترل گردد، در صورتیکه سختی آب بالا باشد منجر به ایجاد رسوب در مبدل دستگاه می شود در این صورت باید از سختیگیر مناسب و مورد تایید شرکت تامین کننده استفاده گردد.
 • حداقل و حداکثر فشار آب شهر باید حداقل 1 بار و حداکثر 3 بار باشد.
 • دستگاه در محلی باید نصب شود که فضای کافی جهت سرویس و یا تعویض قطعات از اطراف دستگاه وجود داشته باشد.
 • حداقل فاصله مجاز دودکش و لوله رابط دودکش از اشیا و مواد قابل اشتعال 50 سانتی متر است. حداقل فاصله وسایل گازسوز از اطراف 45 ساتیمتر و از بالا 75 سانتیمتر است.
 • فاصله مجاز نصب شیر مصرف دستگاه پکیج دیواری از کف 120 تا 150 سانتی متر است.
 • محور لوله شیر دستگاه های گازسوز باید افقی، موازی دیوار و در جهت دستگاه گازسوز باشد.
 • در ورودی پکیج از صافی با مشخصات مناسب استفاده گردد.
 • دستگاه در محلی نصب شود که در معرض باد  و باران و برف نباشد و همچنین عاری از هرگونه رطوبت باشد.
 • محل نصب دستگاه تراز باشد.

در محل نصب دستگاه کفشوی مناسب در نظر گرفته شود.

نحوه لوله کشی پکیج

لوله­ کشی پکیج می تواند به صورت کلکتوری یا انشعابی اجرا گردد.

لوله­ کشی کلکتوری

نحوه لوله­ کشی به این صورت است که جهت هر یک از مصرف ­کننده­ ها که می­تواند رادیاتور، فنکویل یا داکت اسپلیت باشد یک لوله جهت رفت و یک لوله جهت برگشت در نظر گرفته می­شود. در روش کلکتوری استفاده از لوله های پلیمری تک لایه مجاز نیست زیرا حداکثر دمای قابل تحمل برای لوله های تک لایه 60درجه سانتیگراد است در صورتیکه دمای آب سیستم گرمایش می­تواند به 80 درجه سانتیگراد برسد به همین دلیل در سیستم کلکتوری از لوله های پنج لایه جهت سیستم گرمایش استفاده می شود.

لوله ­کشی انشعابی

در روش انشعابی مانند روش­های سنتی یک لوله خروجی از پکیج جهت سیستم گرمایش در نظر گرفته می­شود و از این لوله جهت هر کدام از مصرف کننده­ ها یک انشعاب گرفته می­شود. برگشت آبگرم از مصرف کننده ها می­تواند به صورت مستقیم یا معکوس باشد در روش مستقیم از هر یک از یونیت­ها یک انشعاب به خط برگشت وصل می­شود. در مواردی که افت فشار بین اولین مصرف کننده و آخرین مصرف کننده زیاد باشد از مصرف کننده ابتدای خط دبی آب بیشتری عبور داده و متناسب با آن دبی آب کمتری از مصرف­ کننده انتهایی می­گذرد درنتیجه یونیت های ابتدایی بیشتر گرم شده و مصرف کننده انتهایی کمتر گرم می­شود. به منظور ایجاد افت فشار یکسان بین مصرف کننده­ ها لوله­ کشی به صورتی انجام می­شود که مجموع طول مسیر رفت و برگشت­­ همه مصرف کننده­ ها یکسان باشد. جنس لوله ها در روش انشعابی می­تواند پنج لایه یا لوله فلزی باشد.

یکی از مشکلات رایج در سیستم لوله­ کشی پکیج وجود هوا در سیستم است نکته بسیار مهم­ نحوه اجرای لوله کشی است. همواره لوله کشی باید به نحوی انجام شود که لوله از تراز پایینتر از کویل یونیت حرارتی وارد شود. در سیستم رادیاتور از آنجاییکه لوله کشی در کف انجام می شود و رادیاتور در سطح بالاتر از لوله ها قرار دارد به کمک شیر هواگیری رادیاتورها امکان تخلیه هوا وجود دارد همچنین از آنجاییکه پکیج بالاتر از رادیاتورها نصب می شود به کمک شیر هواگیری دستگاه می توان هوای موجود در سیستم را تخلیه کرد. در صورتیکه یونیت حرارتی فن کویل یا داکت اسپلیت باشد باید لوله­ کشی در تراز پایینتر از کویل دستگاه اجرا گردد.

بهترین نوع لوله کشی پکیج

در سیستم لوله­ کشی کلکتوری به دلیل عدم وجود اتصال در کف احتمال وجود هرگونه نشتی از بین می­رود ولی درمقابل از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نبوده و متراژ لوله کشی بیشتری در مقایسه با سیستم انشعابی مورد نیاز است. می­توان گفت نحوه لوله­ کشی پکیج به عوامل مختلفی از جمله امکان اجرای سیستم کلکتوری و یا انشعابی بستگی دارد. بنابراین با توجه به شرایط محیطی باید در خصوص نحوه اجرای لوله کشی تصمیم گیری گردد.

 

نقشه پکیج دیواری

در شکل زیر مدار پکیج دو مبدله مدل دیواتک و تک مبدله مدل دومیتک و پکیج چگالشی شرکت فرولی به همراه اجزای آن نشان داده شده است.

 

 

پکیج دو مبدله دیواتک

278- سنسور دوگانه (اطمینان و مدار شوفاژ)

27- مبدل حرارتی مسی اولیه

56- منبع انبساط

36- شیر تخلیه هوای اتوماتیک

32- پمپ سیرکولاتور مدار شوفاژ

241- شیر بای پس خودکار

95- شیر سه راهه

74- شیر پرکن مدار

11- ورودی آب مدار گرمایش

37- فیلتر آب سرد ورودی

136- فلومتر

194- مبدل ثانویه

42- سنسور جداری آبگرم بهداشتی

9- ورودی آب سرد بهداشتی

8- خروجی آبگرم بهداشتی

14- شیر اطمینان

10- رفت آبگرم مدار گرمایش

114- سوییچ فشار آب

 

پکیج تک مبدله دومیتک

9- ورودی آب سرد بهداشتی

11- ورودی آب برگشت سیستم گرمایش

74- شیر پرکن مدار گرمایش

32- پمپ سیرکولاتور مدار گرمایش

14- شیر اطمینان

114- سوییچ فشار آب

36- شیر هواگیری اتوماتیک

38- فلومتر

27- مبدل حرارتی مسی یکپارچه

278- سنسور دوگانه (اطمینان و مدار شوفاژ)

42- سنسور جداری آبگرم بهداشتی

8- خروجی آبگرم مصرفی

10- خروجی آب گرم سیستم گرمایش

56- منبع انبساط

186- ورودی آب سرد بهداشتی

193- ورودی آب برگشت سیستم گرمایش

278- شیر پرکن مدار گرمایش

154- پمپ سیرکولاتور مدار گرمایش

14- شیر اطمینان

 

پکیج چگالشی

10- خروجی آبگرم سیستم گرمایش

11- ورودی آب برگشت سیستم گرمایش

8- خروجی آبگرم بهداشتی

9- ورودی آب سرد بهداشتی

14- شیر اطمینان

114- سوییچ فشار آب

36- شیر هواگیری اتوماتیک

74- شیرپرکن

37- صافی آب ورودی

39-محدود کننده جریان آب

136- فلومتر

154- لوله تخلیه آب چگالیده

278- سنسور دوگانه (اطمینان و مدار شوفاژ)

56- منبع انبساط

42- سنسور جداری آبگرم بهداشتی

8- خروجی آبگرم مصرفی

193- سیفون تخلیه

186- سنسور دمای آب برگشت

194- مبدل صفحه ای

241- شیر بای پس

95- شیر سه راهه

 

 

طرز کار انواع پکیج

برای درک بهتر از کارکرد پکیج ابتدا باید اجزای اصلی پکیج را شناخت.

مشعل: شامل تعدادی پره، منیفلد ورودی گاز و نازل است. گاز از طریق منیفلد ورودی وارد شده و از طریق نازل ها که با پره های مشعل در ارتباط است به درون پره ها نفوذ کرده و به این ترتیب سوخت و هوا در سطح پره های مشعل ترکیب می شود.

الکترود جرقه زن: جهت ایجاد شعله سه عنصر سوخت، هوا و حرارت (جرقه) لازم است. الکترود جرقه زن وظیقه ایجاد جرقه جهت احتراق مخلوط سوخت و هوا را دارد، ترانس جرقه زن ولتاژ مورد نیاز جهت ایجاد جرقه را تامین می­کند. الکترود جرقه زن به شکل یک میله فلزی است که توسط عایق سرامیکی پوشانده شده است.

شیر برقی: با تغییر جریان الکتریکی ارسالی از برد مسیر گاز ورودی به مشعل باز کرده همچنین با تغییر میزان گاز ورودی شعله را ماژول می­کند.

الکترود تشخیص شعله: با تشکیل شعله الکترود گرم شده و با ایجاد یک جریان الکتریکی ضعیف تشکیل شعله را به برد اطلاع می دهد. در بسیاری از پکیج ­ها الکترود تشخیص شعله و جرقه زن یکی است و تنها طول الکترود تشخیص شعله بلندتر است و در بعضی از مدل­ها این دو الکترود مجزا هستند.

مبدل حرارتی: انتقال حرارت از سوخت به آب

منبع انبساط: جهت تثبیت فشار سیستم

پمپ: سیرکولاسیون آب در مدار گرمایش

فلوسوییچ: ارسال سیگنال به برد در صورت درخواست جهت آبگرم مصرفی

طرز کار پکیج تک مبدله:

در تابستان با باز شدن شیر آبگرم مصرفی توسط فلوسوییچ سیگنالی به برد فرستاده می­شود و برد عملکرد ترموستات دود (دستگاه های بدون فن) و یا سوییچ فشار هوا (دستگاه های فن دار) را کنترل کرده و پس از اطمینان از خروج محصولات احتراق، جرقه زن شروع به زدن جرقه می­کند. در مدت زمان معین شیر گاز باز شده و در محقظه احتراق شعله تشکیل می­گردد، در صورتیکه در این مدت الکترود تشخیص شعله تشکیل شعله را به برد اعلام نکند، سیستم کنترلی عمل کرده و جهت جلوگیری از انباشت گاز، جریان گاز را قطع می­کند. پس از تشکیل شعله لوله آب ورودی که در تماس مستقیم با شعله است گرم شده و آبگرم به سمت مصرف کننده فرستاده می­شود، در زمستان سنسور دمای آبگرم سیستم گرمایش دمای آب را به برد گزارش می­دهد و در صورتیکه دمای آب پایینتر از دمای تنظیم شده توسط کاربر باشد ابتدا پمپ دستگاه فعال می­شود سپس مانند حالت تامین آبگرم مصرفی ابتدا عملکرد فن کنترل شده و سپس شعله تشکیل می­­شود و لوله آبگرم سیستم گرمایش که در تماس مستقیم با شعله است گرم شده و توسط پمپ سیرکولاسیون به سمت مصرف کننده فرستاده می­شود. در حالت کارکرد زمستانه پس از رسیدن به دمای تنظیمی پمپ دستگاه همچنان فعال می­ماند. در شکل زیر سیکل پکیج در زمان تولید  آبگرم بهداشتی و آبگرم سیستم گرمایش نشان داده شده است.

 

 

طرز کار پکیج دو مبدله:

در تابستان تنها به آبگرم مصرفی نیاز است، با باز شدن شیر آب گرم فلومتر یا فلوسوییچ که در مسیر جریان آب قرار دارد جریان آب را حس کرده و با ارسال سیگنال به برد ابتدا عملکرد فن توسط برد کنترل می­­گردد و در صورت اطمینان از عملکرد ترموستات دود (دستگاه های بدون فن) و یا سوییچ فشار هوا (دستگاه های فن دار) و خروج محصولات احتراق، جرقه زن شروع به زدن جرقه می­کند. در مدت زمان معین شیر گاز باز شده و در محقظه احتراق شعله تشکیل می­گردد، در صورتیکه در این مدت شعله تشکیل نشود سیستم کنترلی عمل کرده و جهت جلوگیری از انباشت گاز، جریان گاز را قطع می­کند. به این ترتیب لوله آب که در مجاورت مبدل اولیه، داخل محفظه قرار دارد گرم می­شود. در فصل تابستان که تنها نیاز به آبگرم مصرفی وجود دارد شیر سه راهه به سمت مبدل ثانویه باز است و آبگرم تولید شده به سمت مبدل ثانویه فرستاده می شود. در فصل زمستان که نیاز به تامین همزمان آبگرم بهداشتی و آبگرم سیستم گرمایش وجود دارد شیر سه راهه همواره به سمت مسیر گرمایش باز است و در صورتیکه تقاضا جهت آبگرم بهداشتی وجود داشته باشد توسط فلوسوییچ یا فلومتر سیگنالی به برد فرستاده می شود و برد مسیر شیر سه راهه را تغییر داده و آبگرم را به سمت مبدل ثانویه می­فرستد و پس از بسته شدن شیر آبگرم مصرفی برد مسیر شیر سه­ راهه را به سمت آبگرم سیستم گرمایش تغییر می­دهد. بر روی لوله آبگرم بهداشتی و لوله آبگرم سیستم گرمایش سنسور جداری نصب می­شود و در صورتیکه دمای آبگرم از دمای تنظیمی پایینتر باشد فرمان روشن شدن مشعل از برد داده می­شود و مادامیکه دمای آب رفت بالاتر باشد مشعل خاموش می­شود.

در پکیج ها امکان اتصال سنسور محیطی و ترموستات اتاقی نیز وجود دارد. عملکرد ترموستات اتاقی به این شکل است که  دمای مناسب توسط کاربر تنظیم می­شود و زمانیکه دمای محیط به دمای تنظیمی برسد پکیج خاموش و در صورتیکه دما پایینتر از دمای تنظیمی باشد پکیج روشن می شود. همچنین توسط ترموستات اتاقی می­توان زمان روشن و خاموش شدن پکیج را برنامه ریزی کرده و در مواردی که ساکنین در منزل حضور ندارند دستگاه را خاموش کرده و در ساعت مشخصی دستگاه روشن شود. عملکرد سنسور محیطی به این ترتیب است که با توجه به دمای محیط دمای آبگرم سیستم گرمایش قابل تنظیم است. به این ترتیب در صورت استفاده از سنسور محیطی می­توان در مصرف انرژی نیز صرفه­ جویی کرد.

 

 

طرز کار پکیج چگالشی:

در پکیج های چگالشی نیز ابتدا عملکرد سنسور دود کنترل می­گردد، دمای دودکش پکیج چگالشی باید پایین باشد زیرا از انرژی محصولات احتراق جهت پیش­ گرم کردن آب ورودی استفاده می­شود در نتیجه دمای دود خروجی کاهش می­یابد. سپس شیر گاز باز شده و سوخت تزریق می­شود مشعل پکیج های چگالشی به شکل پیش مخلوط (premix) بوده و سوخت و هوا به نسبت مشخص با یکدیگر ترکیب می­شوند. مبدل پکیج های چگالشی به شکل مارپیچی بوده و آب برگشت از سیستم گرمایش از انتهای مبدل وارد دستگاه می­گردد به این ترتیب بیشترین اختلاف دما بین آب برگشت و محصولات احتراق وجود داشته و حداکثر انتقال حرارت صورت می­گیرد. پمپ نصب شده بر روی دستگاه نیز دور متغیر بوده و با توجه به دمای آب برگشت دور پمپ تغییر پیدا می­کند به این ترتیب با تغییر دبی آب، اختلاف دمای آب رفت و برگشت را به حداقل می­رساند. به این ترتیب راندمان دیگ افزایش یافته و مصرف سوخت کاهش پیدا می­کند.

 

 

نحوه راه اندازی و روشن کردن پکیج

راه اتدازی پکیج باید توسط تکنسین مجاز شرکت تامین کننده انجام شود و موارد زیر می بایست کنترل گردد.

1- محل نصب دستگاه توانایی تحمل وزن دستگاه را داشته باشد.

2- سختی آب کنترل گردد در صورتیکه سختی آب بالاتر ازppm150 باشد سختیگیر مناسب در نظر گرفته شود.

3- تامین هوای تازه مطابق قوانین مقررات ملی ساختمان بررسی گردد.

4- سایز دودکش مطابق دستورالعمل شرکت سازنده و مقررات ملی ساختمان اجرا شده باشد.

5- مسیر دودکش مسدود نباشد.

6- فشار آب ورودی مناسب باشد، پس از باز کردن شیر پرکن فشار سیستم گرمایش باید بین 1.5 تا 2 بار باشد.

7- هواگیری سیستم انجام شود..

8- جهت نصب دستگاه از اتصالات و لوله و شلنگ های  مناسب استفاده گردد.

9- فشار گاز شهری کنترل گردد.

10- کابل ارت به درستی کشیده شده باشد.

پس از کنترل موارد فوق شیر گاز را باز کرده و با فشار دادن دکمه خاموش و روشن دستگاه را روشن کنید. در فصل تابستان دستگاه را در حالت تابستانی قرار دهید، در صورتیکه دستگاه دو مبدله باشد شیر سه راهه به سمت مسیر آبگرم بهداشتی باز شده و به این ترتیب پس از باز کردن شیر، آبگرم بهداشتی متناسب با دمای تنظیمی قابل استفاده خواهد بود. در فصل زمستان نیز پس از تنظیم دستگاه در حالت زمستانه مسیر آبگرم به صورت پیش فرض به سمت سیستم گرمایش باز خواهد بود و در صورت تقاضا جهت آبگرم مصرفی مسیر شیر سه راه به سمت مبدل ثانویه تغییر پیدا می­کند و آبگرم متناسب با دمای تنظیمی کاربر قابل استفاده خواهد بود.

نحوه هواگیری پکیج

قبل از اقدام به روشن کردن دستگاه باید هواگیری سیستم گرمایش انجام شود. اگر از سیستم رادیاتور به همراه پکیج استفاده شده است، ابتدا شیر هواگیری تمام رادیاتورها بازگردد، از آنجاییکه پکیج در تراز بالاتر از رادیاتورها اجرا می گردد و دارای شیر هواگیری اتوماتیک است، در صورت وجود هوا در سیستم شیر هواگیری پکیج باز شده و هوای موجود در سیستم تخلیه می­گردد. در صورت استفاده از سیستم گرمایش از کف به همرا ه رادیاتور در صورتیکه پکیج در تراز بالاتر از کلکتور گرمایش از کف قرار گرفته است با باز کردن شیر هواگیری، هوای موجود در سیستم تخلیه می­گردد و در صورتیکه پکیج در تراز پایینتر باشد باید تخلیه هوای سیستم از طریق شیر هواگیری نصب شده بر روی کلکتور گرمایش از کف انجام شود. در صورت استفاده از داکت اسپلیت و یا فن کویل از آنجاییکه پکیج در تراز پایینتر از کویل دستگاه داکت اسپلیت یا فن کویل قرار دارد باید لوله ­کشی از پکیج به فنکویل و داکت اسپلیت در تراز پایینتر از کویل دستگاه اجرا شود تا در صورت نیاز، هواگیری از طریق شیر هواگیری نصب شده بر روی کویل دستگاه داکت اسپلیت یا فنکویل انجام شود.

نکات پیش از خرید پکیج

1- ظرفیت پکیج متناسب با بار گرمایش ساختمان در نظر گرفته شود.

بار گرمایش ساختمان با توجه به شرایط آب و هوایی مناطق مختلف کشور متفاوت است همچنین جنس دیوارها و سقف ساختمان در تعیین میزان بار گرمایی تاثیرگذار است بطوریکه در صورت عایق بودن دیوارها و سقف ساختمان بار گرمایش کاهش پیدا می­کند.

2- ظرفیت پکیج جهت تامین آبگرم مصرفی ساختمان بررسی گردد.

از آنجاییکه پکیج های دیواری منبع جهت ذخیره آبگرم مصرفی ندارند در صورت استفاده باید میزان آبگرم مصرفی ساختمان که عمدتا مصرف دوش­ها است، بررسی گردد.

2- هد پمپ پکیج جهت ایجاد سیرکولاسیون مناسب کنترل گردد.

با مراجعه به تمودار هد پمپ بر اساس دبی که در کاتالوگ شرکت های تامین کننده پکیج موجود است هد مورد نیاز ساختمان بررسی گردد. همچنین فشار مورد نیاز در دورترین مصرف کننده باید تامین گردد.

3- امکان تامین هوای تازه بررسی گردد.

4- امکان اجرای دودکش بررسی گردد.

حداکثر طول دودکش پکیج های مختلف، جنس و قطر دودکش متناسب با دفترچه فنی شرکت تامین کننده قابل اجرا باشد.

7- فواصل دسترسی به پکیج طبق دستوالعمل شرکت سازنده وجود داشته باشد.

مزایا و معایب انواع پکیج

امروزه استفاده از پکیج به عنوان سیستم جایگزین موتورخانه های سنتی جهت گرمایش ساختمان متداول شده است. در ادامه مزایا و معایب استفاده از پکیج توضیح داده خواهد شد.

مزایا:

 • استقلال از نظر کنترل دما
 • استقلال از نظر مصرف گاز
 • راندمان بالا در پگیج های چگالشی

معایب:

 • جهت نصب پکیج فضای داخل واحد اشغال می­شود.
 • پکیج امکان تامین همزمان آبگرم بهداشتی و آبگرم جهت سیستم گرمایش را فراهم نمی­کند. به این معنی که در صورت استفاده از آبگرم مصرفی آبگرم سیستم گرمایش قطع می­شود.
 • پکیج­ها در ظرفیت های گرمایشی محدودی ساخته می­شوند و در واحدهای با متراژ بالا پاسخگوی نیاز گرمایشی ساختمان نیستند.
 • پکیج های دیواری مخزن جهت ذخیره آبگرم بهداشتی ندارند بنابراین در واحدهای مسکونی که نیاز به دبی بالایی جهت آبگرم بهداشتی باشد پاسخگوی تامین نیاز آبگرم بهداشتی ساختمان نیستند.
 • پکیج های زمینی مخزن جهت ذخیره آبگرم مصرفی دارند که نیازمند فضای بیشتری جهت نصب دارند و حجم مخزن ذخیره آنها معمولا جهت استفاده از دو دوش به صورت همزمان بوده و در صورتی استفاده از حجم آب مخزن مانند پکیج های دیواری جهت تامین آبگرم مصرفی آبگرم سیستم گرمایش قطع می­شود.
 • از آنجاییکه هد پمپ پکیج محدود است، فشار آب دورترین مصرف کننده باید کافی باشد. همچنین جهت سیستم گرمایش نیز هد پمپ سیرکولاسیون باید جهت گردش آبگرم در دورترین یونیت حرارتی کافی باشد.
 • جهت اجرای دودکش فضای مفید داخل واحد اشغال می­شود همچنین جهت تامین هوای تازه باید دریچه مناسب در نظر گرفته شود.

مشکلات و خرابی پکیج

پکیج های دیواری موجود در بازار در دو مدل آنالوگ و دیجیتال موجود هستند. در مدل های آنالوگ خطاهایی که زمان روشن شدن و یا عملکرد دستگاه اتفاق می افتد به صورت یک چراغ چشمک زن نشان داده می شود و در مدل های دیجیتال خطاها به شکل یک کد خطا بر روی صفحه نمایشگر نشان داده می­شود. در صورتیکه دستگاه دارای صفحه نمایشگر باشد می توان با مراجعه به دفترچه فنی و کدهای خطای مربوطه علت خرابی را بررسی کرد و در صورتیکه دستگاه فاقد صفحه نمایشگر باشد با توجه به عملکرد دستگاه می بایست نسبت به برطرف کردن خطا اقدام نمود. در ادامه خطاهای رایج پکیج و علل آن توضیح داده خواهد شد.

1- روشن نشدن پکیج

پکیج دستگاهی است که با گاز، آب و برق کار می­کند بنابراین در صورت روشن نشدن هر یک از این سه مورد باید بررسی گردد  ابتدا  به بررسی سیستم گازرسانی پرداخته می شود.

فشار گاز شهری: فشار گاز شهری باید بین 18 تا 20 میلی بار باشد، می­توان با روشن کردن سایر وسایل گازسوز در منزل فشار گاز شهری را بررسی کرد.

شیر برقی: شیر برقی وظیفه بازکردن مسیر گاز و تنظیم میزان جریان گاز ورودی به مشعل را دارد، در صورت معیوب بودن شیر برقی و یا نرسیدن برق کافی به بوبین آن جریان گاز کافی به مشعل نرسیده و در نتیجه شعله تشکیل نمی شود. در صورت تنظیم نبودن شیر برقی نیز سوخت بیشتر یا کمتر از میزان لازم تزریق می شود که در صورت کافی نبودن شعله تشکیل نشده و در صورت تزریق بیش از اندازه سوخت شعله با صدای انفجار تشکیل می گردد.

الکترود جرقه زن: در صورتیکه به دلایلی از جمله معیوب بودن ترانس، کافی نبودن ولتاژ برق شهری، قطع بودن سیم ترانس ولتاژ کافی نباشد، احتراق انجام نگرفته و شعله تشکیل نمی­گردد. همچنین الکترود جرقه زن باید در فاصله مناسب از مشعل قرار بگیرد در صورت افزایش فاصله شعله تشکیل نمی شود و در صورت کاهش فاصله خطر برق گرفتگی وجود دارد.

الکترود تشخیص شعله: این قطعه وجود شعله را تشخیص داده و به برد اعلام می­کند. در صورتیکه الکترود سالم بوده و شعله تشکیل نگردد برد دستگاه مسیر خروج گاز را جهت ایمنی می بندد. ممکن است به دلایلی از جمله اکسید شدن الکترود و یا تنظیم نبودن فاصله الکترود تا شعله، تشکیل شعله تشخیص داده نشود در این صورت جرقه زده می­شود اما الکترود قادر به تشخیص شعله نیست به این ترتیب جرقه زن قطع نمی­­شود و پکیج خطای عدم تشکیل شعله را می­دهد.

گرفتگی نازل های مشعل: در صورت گرفتگی نازل ها امکان خروج گاز با فشار کافی جهت احتراق وجود ندارد.

کافی نبودن فشار آب: پس از پر کردن دستگاه و قبل از روشن شدن پکیج فشار آب مدار گرمایش توسط پرشرسوییچ کنترل می­گردد. فشار کاری دستگاه باید حداقل بین 1 تا 1.5 بار باشد در صورتیکه فشار مدار کمتر از این مقدار باشد پکیج روشن نمی شود. کاهش فشار دستگاه می تواند به دلایلی از جمله وجود نشتی در مدار، سوراخ بودن منبع اتبساط در سیستم باشد.

خرابی فن: قبل از اقدام به روشن شدن پکیج عملکرد ترموستات دود (پکیج های بدون فن) و سوییچ فشار هوا ( پکیج های فن دار) را کنترل می­کند تا از خروج دود اطمینان حاصل شود و چنانچه خروج دود بدرستی انجام نشود برد دستگاه اجازه روشن شدن به پکیج را نمی­دهد. ابتدا باید مسیر دودکش کنترل گردد و از مسدود نبودن آن اطمینان حاصل شود سپس مقدار هوای تازه جهت انجام احتراق کامل بررسی گردد زیرا در صورت عدم تامین هوای تازه خروج محصولات احتراق نیز بدرستی انجام نمی­شود. سپس وضعیت برق رسانی به فن بررسی گردد، فن دستگاه از برق 220 ولت که توسط برد تامین می­شود تغذیه می­کند در صورت خرابی رله های دستگاه برق رسانی به فن بدرستی انجام نمی­گیرد و در نهایت در صورت تامین برق کافی ممکن است فن خراب باشد.

 

 

2- انفجاری روشن شدن دستگاه

در صورتیکه مقدار گاز خروجی جهت احتراق زیاد باشد و یا مقدار هوای لازم جهت احتراق کافی نباشد فرآیند احتراق به صورت انفجاری صورت می­گیرد. در صورت بروز این مشکل باید تامین هوای تازه جهت دستگاه بررسی گردد در صورتیکه تامین هوای تازه از طریق دودکش کواکسال (هم محور) صورت می­گیرد عدم گرفتگی دودکش بررسی گردد. از آنجاییکه شیر برقی وظیفه تنظیم مقدار گاز خروجی را بر عهده دارد در صورت معیوب نبودن باید تنظیم شیر برقی توسط تکنسین مجاز شرکت تامین کننده انجام شود.

3- صدای غیرعادی پمپ دستگاه

وجود هوا در سیستم که می­­تواند بدلیل وجود نشتی در سیستم باشد علاوه بر اینکه مانع از گردش آب در مدار گرمایش می شود منجر به ایجاد صدای غیرعادی در پمپ شده و با هواگیری سیستم این مشکل برطرف خواهد شد.

3- بالا رفتن فشار دستگاه

سوراخ شدن مبدل که می تواند ناشی از اسیدشویی نادرست مبدل و یا وجود رسوب در مبدل باشد، می تواند منجر به افزایش فشار دستگاه گردد.

4- صدای غیر عادی فن

در اثر ضربه به قطعات فن که می­تواند به دلیل ورود جسم خارجی از طریق دودکش باشد، قطعات فن مانند پروانه ، شفت و …. از رگلاژ خارج شده و صدای غیر عادی ایجاد می­شود.

5- بالا رفتن دمای مبدل

هر عاملی که مانع از گردش آب در مدار گرمایش شود منجر به بالا رفتن دمای مبدل می­گردد.

وجود رسوب در سیستم: ایجاد رسوب در سیستم لوله کشی می تواند منجر به عدم گردش آب مناسب گردد. در صورتیکه  سختی آب ورودی به دستگاه بیشتر از 150ppm باشد باید سختیگیر مناسب نصب گردد.

وجود هوا : وجود هوا در سیستم که می­تواند تاشی از وجود نشتی در سیستم باشد نیز مانع از گردش آب مناسب در پکیج می گردد.

هواگیری پکیج : در ابتدای راه اتدازی پکیج همواره مقداری هوا همراه آب وارد سیستم می گردد. قبل از اقدام به راه اندازی دستگاه هواگیری باید بدرستی انجام گیرد.

خرابی سنسور NTC: این سنسور که به آن سنسور دوگانه نیز گفته می­شود بر روی لوله رفت مدار گرمایش نصب می­گردد و در صورتیکه دمای آب خروجی مدار گرمایش بیشتر از 95 درجه سانتیگراد شود پکیج را خاموش می­کند. در صورت خرابی دمای مبدل بالا می­رود.

رسوب در مبدل حرارتی: داخل لوله های مبدل حرارتی آب مدار گرمایش جریان دارد و در صورتیکه مبدل رسوب بگیرد مانع از انتقال حرارت مناسب به آبگرم بهداشتی شده و دمای مبدل بیش از اندازه بالا می­رود.

گیرپاژ کردن پمپ: خرابی پمپ دستگاه نیز مانع از گردش آب در مدار می­گردد.

6- عمل نمودن سنسور حد NTC

رسوب گرفتن مبدل حرارتی که مانع از انتقال حرارت از مبدل می­گردد و در نتیجه دمای مبدل افزایش می یابد.

7- پایین آمدن فشار دستگاه:

وجود هوا: وجود هوا در سیستم ناشی از وجود نشتی در مدار گرمایش و یا عدم هواگیری صحیح سیستم و دستگاه است. همچنین یکی از دلایل وجود هوا استفاده از رادیاتورهای آلومینیومی همراه با پکیج است زیرا جنس مبدل پکیج مسی بوده و در مقابل رادیاتورها که آلومینیومی هستند، فلز غالب محسوب می­شود در نتیجه منجر به تجزیه یون­های محلول در آب شده و به این ترتیب اکسیژن محلول در آب آزاد می­گردد.

خرابی گیج فشار: درصورت خراب بودن گیج فشار نیز دستگاه فشار درست را نشان نمی­دهد.

8- آبگرم مصرفی گرم نمی شود:

خرابی شیر سه راهه: در صورت خرابی شیر سه راهه مسیر آبگرم مدار گرمایش به سمت مبدل ثانویه باز نشده و علیرغم نیاز به آبگرم بهداشتی، آب همچنان سرد است.

خرابی فلوسوییچ با فلومتر: زمانیکه شیر آبگرم مصرفی باز می شود فلوسوییچ یا فلومتر سیگنالی را به برد می­فرستد و برد مسیر شیر سه راهه را به سمت آبگرم مصرفی تغییر می­دهد در صورت خرابی فلوسوییچ یا فلومتر نیاز به آبگرم مصرفی توسط برد تشخیص داده نمی­شود.

9- سرد بودن قسمت بالای رادیاتورها:

این مشکل بدلیل وجود هوا در سیستم اتفاق می­افتد.

سرویس پکیج

در صورت استفاده از پکیج به عنوان سیستم گرمایش لازم است تا سرویس های دوره ­ای توسط تکنسین مجاز، جهت اطمینان از صحت عملکرد دستگاه انجام شود. این سرویس­ها شامل موارد زیر است.

1- سرویس فن دستگاه

2- سرویس پمپ دستگاه

3- سرویس مبدل دستگاه

4-سرویس پره های مشعل

5- تنظیم شیر گاز

6- سرویس الکترود

7- کنترل نشتی آب و گاز

8- سرویس منبع انبساط

9- بررسی عملکرد دستگاه در حالت آبگرم بهداشتی و آبگرم سیستم گرمایش